Utjecaji na živa bića
Alelopatija – u tlo ispušta tvari koje sprječavaju klijanje drugih vrsta.
Kompeticija – smatra se relativno slabim kompetitorom, ali kod narušenih staništa i povoljnih uvjeta klijanja i rasta uspostavlja monokulture te potpuno istiskuje druge vrste.
Biljojedi – hrana je za mnoge životinje, uglavnom kukce, ali su ti kukci većinom nametnici na usjevima zbog čega nisu poželjni u kontroli ambrozije. Posebno su zanimljivi sjevernoamerički tvrdokrilci iz roda Ophraella za koje se smatra da se mogu koristiti u biološkoj kontroli ambrozije.
Važnost
Unutar njenog prirodnog područja rasprostranjenosti primjenjuje se u medicini. Njezini sokovi koriste se za zaustavljanje lokalnog krvarenja i za liječenje probavnih smetnji. Ipak, treba naglasiti da su štete koje nanosi daleko veće od potencijalnih koristi koje čak nisu niti dovoljno istražene. Za primjer se mogu uzeti dostupni podaci iz susjedne Mađarske iz kojih je vidljivo da je 1990. ambrozija bila prisutna na oko 418 000 ha, 2001. to je bilo već 2,9 miliona hektara, a u 2008. godini taj broj porastao je na 5 miliona hektara od ukupno 6,2 miliona hektara poljoprivrednog zemljišta u Mađarskoj. Ekonomska šteta koju uzrokuje u Mađarskoj procjenjuje se na oko100 miliona eura.
Jedan hektar pokriven ambrozijom godišnje proizvede oko 66 kg peludi po vegetacijskoj sezoni.
Negativni uticaji na bioraznolikost:
Znatno usporava regeneraciju prirodnih staništa.
Ugrožava rijetke biljne vrste i mnoge prirodne biljne zajednice koje se razvijaju na istim staništima na kojima dolazi ambrozija.
Kako je uklanjati?
Na malim površinama preporučuje se isčupati cijele biljke prije nego uspiju proizvesti sjeme, a u organskom uzgoju treba uložiti napore da se biljke siju na takav način da niču najmanje 10 dana prije ambrozije. Na velikim površinama metode upotrebe herbicida ili oranje na minimalnoj dubini od 10 cm dubine dobre.